Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 22 czerwca 2013

Sochowa Zagroda - część 6

tym razem militarnie - pierwszy z dwóch postów

W Sochowej Zagrodzie natrafiłem na taki eksponat. Wszyscy w okolicy mówią, że to "tłumik" od działa z pierwszej wojny światowej. W jednej z pobliskich wsi prawie każdy ma taki i wszyscy zgodnie twierdzą, że to z tamtych czasów. Na moje oko to hamulec wylotowy jak najbardziej współczesny, góra z końca IIWŚ. Może jakiś fachowiec wspomoże mnie wiedzą i potrafi określić dokładnie od jakiego typu uzbrojenia to ustrojstwo pochodzi? Prześwit wewnętrzny (w przybliżeniu kaliber) 85mm.

Ps. Okazuje się, iż hamulec wylotowy z wczorajszego posta pochodzi najprawdopodobniej z niemieckiego niszczyciela czołgów Marder, Stug albo armaty ppanc PaK 40. Pytanie tylko dlaczego mieszańcy wsi, gdzie prawie każdy kiedyś miał taki hamulec w obejściu, twierdzili zgodnie, iż pochodzą one z pierwszej wojny światowej? Może tkwi za tym jakaś tajemnica? Rozkradziony transport? No bo niby skąd w jednej wsi tyle takich samych eksponatów?
(Kliknij fotki aby je powiększyć)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.