Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 26 czerwca 2013

Kościół we wsi Sierzchowy

czyli pożegnanie z Sochową Zagrodą

Wyjeżdżając ze wsi Sierzchowy, gdzie znajduje się opisywana przez ostatnie dni Sochowa Zagroda warto rzucić okiem na miejscowy gotycki kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, wzniesiony w latach 1520-1544. Świątynia została zniszczona w 1915 r. podczas I wojny światowej i odrestaurowana w latach 1917-1930. W przedsionku kościoła można podziwiać kość mamuta, wykopaną w Parolicach, majątku Iwickich, w XIX wieku. Jak głosi legenda, gdy kość się rozpadnie, nastąpi koniec świata. Nie mówi tylko czyjego świata ;) Obok świątyni stoi doskonale zachowana, drewniana dzwonnica, która powstała w XVIII wieku. (dane historyczne za wiki)
Ciekawostką jest, iż we wsi Sierzchowy urodził się polityk, premier RP, Tomasz Arciszewski. Smutne, że miejscowa szkoła ma za patrona Jana Pawła II, a nie jego. Miejscowi obywatele nie wykazali się oryginalnością ani dumą z własnej historii. Mogli przecież nadać jej imię syna ich własnej ziemi, a nie iść po najmniejszej linii umysłowego oporu przypominającej PRL-owską urawniłowkę, tyle, że z chorągiewką obróconą w innym kierunku.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.