Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Sochowa Zagroda - część 1

W ostatni weekend miałem okazję odwiedzić Sochową Zagrodę we wsi Sierzchowy 62 w gminie Cielądz (kod 96-214). Jest to działająca od około roku prywatna inicjatywa występująca również pod nazwami Muzeum Wsi i Galeria Staroci u Sochy. Organizatorem i fundatorem wciąż rozwijających się zbiorów jest Pan Zdzisław Socha. Przez kilka najbliższych dni podzielę się z Wami fotowrażeniami ze zwiedzania Sochowej Zagrody i będę namawiał do jej odwiedzenia - jest otwarta dla gości codziennie po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Mile widziane jest też wszelkie wsparcie w postaci eksponatów czy datków, bowiem to inicjatywa prywatna i pomimo szumnych deklaracji władz, również gminnych, nie doczekała się dotąd z ich strony żadnego wsparcia. Niestety, Polska to nie Niemcy, gdzie miałem okazję zwiedzać prywatne muzeum techniki komunistycznej (ale o tym kiedy indziej) i gdzie widziało się zainteresowanych historią, którzy przyjeżdżali z odległych zakątków kraju. Polacy, jak się wydaje, nie są tak naprawdę, w przeważającej części, zainteresowani prawdziwą wiedzą historyczną i zachowaniem dla potomności materialnych świadectw dawnych dni. Nie cenią pamiątek dnia poprzedniego, co najwyżej rodzinne albo z wojen, zwłaszcza z tych przegranych. Tym bardziej należy wspierać i doceniać takie inicjatywy. Zachęcam do zwiedzania, bo warto, a tymczasem obejrzyjcie zdjęcia i fotozagadkę. Dziś widoki z wejścia do Zagrody. A oto obiecana zagadka - Jak się nazywa ustrojstwo widoczne na ostatnim zdjęciu i do czego ono służyło? Rozwiązanie podam w następnym poście.


2 komentarze:

 1. Gdybym wcześniej tu zajrzała to chyba bym odgadła :) (a może to tylko wrażenie po przeczytaniu rozwiązania). Nieistotne.
  Fajnie jest obejrzeć tyle ciekawych eksponatów i zobaczyć, że w dzisiejszych czasach żyją ludzie posiadający i rozwijający swoje pasje. Panu również życzę wytrwałości w udoskonalaniu swoich umiejętności fotograficznych. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja szczerze mówiąc przed wizytą w Sochowej Zagrodzie nie znałem takiej wagi :)

   Usuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.