Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 8 czerwca 2013

Do góry nogami.

Bardzo mi się spodobał ten ślimak i jego chodzenie po powierzchni wody, tyle, że od spodu. Wiadomo, Prawo Archimedesa i napięcie powierzchniowe. Niemniej biorąc pod uwagę jego dość spore rozmiary wyglądało to interesująco. Pewnie jakiś pospolity bardzo gatunek, ale jak ktoś umiałby oznaczyć, będę wdzięczny.
To Błotniarka stawowa (Lymnaea stagnalis), ślimak płucodyszny - oznaczona przez Justynę Kierat.
13 komentarzy:

 1. Ciekawe jak on tam oddychał po wodą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rurki nie miał. Chyba przez taki lejek, który widać na środkowym zdjęciu.

   Usuń
  2. Faktycznie coś tam jest :)

   Usuń
 2. Błotniarka stawowa :) To ślimak płucodyszny, i ta dziura to chyba rzeczywiście "wejście do płuca", ale równie dobrze sobie radzi, pobierając tlen z wody całą powierzchnią ciała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za oznaczenie :) Może jak jest mało tlenu w wodzie, to sobie pomaga lejkiem, żeby zadyszki nie dostać :) Płucodyszki :)

   Usuń
  2. A tak, jak woda słabo natleniona, to się wynurza :) Ale podejrzewam, że ma jeszcze jakiś cel, żeby tak wisieć do góry nogami - niestety nie wiem, jaki ;)

   Usuń
  3. Pewnie jedzonka szuka. Ale z tym oddychaniem powierzchnią ciała to coś pokiełbasiłaś chyba. Płucoduszne atmosferycznym oddychają i magazynują - tak przynajmniej piszą to i ówdzie.

   Usuń
  4. Aż sprawdziłam ;) W pracach na błotniarce Lukowiak pisze, że ten gatunek korzysta z wymiany gazowej powierzchnią ciała (przez skórę), oraz - gdy tlenu w wodzie jest mało - przez płuco, wynurzając się. Z tym magazynowaniem, to nie chodzi Ci czasem o ssaki morskie? One faktycznie magazynują tlen w mięśniach.

   Usuń
  5. Nie :) Miałem na myśli, że pod płaszczem (skorupą) magazynują. Tak na Wiki piszą. Nie do końca jej dowierzam, więc dopytuję. Z tym magazynowaniem to u ślimaków chyba normalne. Miałem w akwarium takie, co oddychały tylko przez rurkę. Wystawiały ją nad wodę, "pompowały butle" i schodziły na dłużej pod wodę. Może Błotniarki też magazynują, jak piszą w Wiki?

   Usuń
  6. Ojej, a w jakim haśle tak piszą? Ale może u niektórych gatunków tak jest, nie wiem. Jeśli chodzi o błotniarkę, to bazuję na tym, co pisał Lukowiak w swoich pracach. Jeśli masz ochotę zagłębić się w temat, to na google scholar są jego prace o badaniach uczenia się błotniarek (nie do wszystkich pewnie będzie dostęp, ale do części tak), i zwykle we wstępie jest powiedziane coś niecoś o oddychaniu u tego gatunku. Swoją drogą, gość robi bardzo ciekawe prace na tych ślimakach :)

   Usuń
  7. Google -> błotniarka wiki -> w środku akapit zatytułowany Tryb życia. A za info o tych pracach Lukowiaka dzięki - temat bardzo ciekawy.

   Usuń
 3. Ciekawa, fachowa dyskusja :) A ja po prostu powiem, że bardzo fajny okaz :) Pozdrawiam Poszukiwacza Niezwykłej Przyrody :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do fachowca w tej dziedzinie to mi baardzo daleko. Nawet zresztą nie dążę w tym kierunku :)

   Usuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.