Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 20 kwietnia 2011

PRAKTICA B 100 electronic


Photo by jacurutu / Kevin Whitworth © All rights reserverd!

PRAKTICA B 100 electronic była pierwszą i ostatnią moją własną lustrzanką analogową, choć zarówno wcześniej jak i potem sporadycznie używałem jeszcze cudzych analogów. Była moim pożegnaniem ze światem fotografii klasycznej i początkiem rozdziału zawłaszczonego przez cyfraki.

PRAKTICA B 100 electronic jest prostą konstrukcją bez programów tematycznych, autofocusa i innych podobnych bajerów, nawet przesuw filmu jest ręczny (choć istnieje możliwość podczepienia napędu elektrycznego). Jest to aparat małoobrazkowy na film 35mm (klatka 24x36 mm). Moja wersja (korpus jak na zdjęciach) jest lustrzanką z elektryczną symulacją przysłony, z pomiarem światła przez obiektyw przy otwartej przysłonie; centralnie ważony z uwypukleniem środka pola, uruchamianym przyciskiem spustu (wskazania światłomierza z detektorem CdS pokazuje wskazówka poruszająca się tak jak w serii EE po drabince czasów). Jest to jeden z najlepszych modeli z ostatniej serii B (zbudowany na japońskich komponentach, np. migawka). Napisałem jest, choć już jej nie mam, gdyż nadal można tę wersję kupić na rynku wtórnym. Aparat ma zwarty, stosunkowo niewielki korpus (138mm x 87mm x 49mm przy wadze bez baterii 530g) wyglądem wzbudzający zaufanie i dobrze leżący w dłoni. Migawka jest metalowa, lamelkowa o przebiegu pionowym, sterowana elektromagnetycznie. Czasy naświetlania automatyczne, elektronicznie sterowane bezstopniowo w granicach od 1/1000 sek. do 1 sek. oraz manualne w tym samym przedziale.

Automatyka całkowita przełączalna na manualną, przy tym stały czas 1/60 oraz czas B. Praktica w tej wersji posiada system ustawiania ostrości obrazu w postaci soczewki Fresnela z diagonalnie usytuowanym potrójnym klinem mierniczym, mikroraster w postaci pierścienia i pierścień matowy, światłomierz wewnętrzny, integralny z uwypukleniem środka kadru, z zakresem czułości 12-33 DIN. Całość zasilana jest baterią 4 x SR44 6V (PX 28/Mallory).

Moja maszyna była wyposażona w obiektyw MC PENTACON PRAKTICAR 1: 1.18, f =50 mm, który (przynajmniej mój egzemplarz) świetnie wręcz sprawdzał się przy portretach i zdjęciach krajobrazowych.

Choć w literaturze wymieniane są liczne wady tego aparatu, z których najważniejsze to duże wibracje od uderzenia lustra oraz ograniczenia światłomierza (brak przycisku pamięci pomiaru, wskazówka niewidoczna przy słabym oświetleniu, niemożność użycia światłomierza we wszystkich trybach), to ja o nim nie mogę złego słowa powiedzieć. Nie używałem go do zdjęć nocnych, ze statywu ani do reporterskich, gdzie z kolei szybkość pomiaru jest bezcenna. W zdjęciach portretowych, pejzażowych i wszelkich „spokojnych” zastosowaniach sprawdzał się znakomicie, a piękna plastyka zdjęć rekompensowała ewentualne drobne mankamenty działania sprzętu. Niestety nie bawiłem się nim długo gdyż, jak już wcześniej wspomniałem, był to moment nadejścia rewolucji cyfrowej, której i ja dałem się porwać.


Photo bytomdev / Tom de Vries licensed under the Creative Commons!


Instrukcja aparatu Praktica B100 electronic 

3 komentarze:

  1. super opis, właśnie niedawno nabyłem w stanie sklepowym taki sam aparat, ale nie mam instrukcji, nie chciałbym czegoś zepsuć. Czy jest możliwość nabycia takiej instrukcji,? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bez przesady. Hasło 123 i życzę wielu udanych zdjęć :)

      Usuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.