Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 14 kwietnia 2011

ami 66

czyli początki początków

Foto Paweł Choiński


Ami 66 to był mój pierwszy własny aparat fotograficzny. Całkowicie polska konstrukcja (następca aparatu Druh) i trzecia w serii rozwojowej (po Ami i Ami 2) była produkowana w Warszawskich Zakładach Fotooptycznych. Korpus był wykonany ze „styropolu” (polistyrenu wysokoudarowego). Aparat miał obiektyw obiektyw stały, jednosoczewkowy standard 75 mm f/8 i rejestrował zdjęcia na negatywie w formacie 56x56 mm (błona zwojowa typ 120) . Ami 66 miał stałe ustawienie ostrości, a minimalna odległość zdjęciowa wynosiła 2 m. Do wyboru były dwa ustawienia przysłony: 8 i 16 (chmurka i słoneczko), a migawka płytowa z samonapinaniem miała czas otwarcia 1/60 s (lub B). Była też szyna i gniazdo synchronizacji do mocowania spaleniowej lampy błyskowej, ale nigdy nie miałem okazji skorzystać z tego patentu.


Dziś kształt tego aparatu wydaje się nieco dziwaczny, ale w tamtych czasach był do zaakceptowania. Pomimo dużych rozmiarów ami 66 był stosunkowo lekki i odporny na wszelkie uszkodzenia. Duży format negatywu pozwalał na uzyskanie całkiem dobrych wyników przy sprzyjających warunkach oświetlenia. Jako aparat „pierwszego kontaktu” był całkiem niezły; brak możliwości ingerencji w warunki ekspozycji powodował skoncentrowanie początkującego użytkownika na nauce kompozycji kadru.

Dziś wspominam amiego z rozrzewnieniem nie tylko jako swoją pierwszą maszynę, ale także jako symbol czasów, gdy w Polsce istniało coś takiego jak polskie aparaty i polski przemysł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.