Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 6 maja 2013

Piramidalny wróbel

Mazurek, wróbel mazurek, wróbel polny (Passer montanus)
(kliknij aby powiększyć)

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Mnie też bardzo się spodobał ten maluszek, gdy tak sobie siedział :)

   Usuń
 2. Wystarczy mazurek :-) on jest kuzynem wróbla :-) a to dwa inne gatunki.
  Zdjęcie bardzo przyjemne :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tak do końca łapię. Masz pewnie na myśli "wróbla" Passer domesticus - wróbla zwyczajnego. Fakt, że to kuzyn mazurka, ale mazurek nie tylko wróblowaty (Passeridae), ale też ewidentny wróbel (pierwsze słowo nazwy łacińskiej właśnie to dokładnie znaczy). Ciekaw jestem czy "mazurek", tak odległy przecież od nazwy łacińskiej, która jest najważniejsza, jak ciemność od jasności, nie został wymyślony jako riposta na nazwę popularną w USA - German Sparrow ;)

   Usuń
  2. Mazurek to jeden gatunek a wróbel to drugi gatunek :-) Ontolodzy bu tutaj zaprotestowali, by nie używać nazw pospolitych a nie przyjętych w kraju nazw gatunkowych. Tu masz stronkę KF
   http://www.komisjafaunistyczna.pl/kf-pl/kfw_p3_lista.htm

   Dosłowna interpretacja w polskim przypadku się nie sprawdza, z uwagi na drugi człon tej nazwy :
   "Chociaż drugi człon nazwy naukowej – montanus – oznacza dosłownie „górski”, mazurek jest gatunkiem zdecydowanie nizinnym.
   Np. w Szwajcarii rzadko występuje na terenach położonych powyżej 700 m.n.p.m. , choć na Kaukazie można go spotkać nawet na wysokości 1700 m. n.p.m. W polskich górach dochodzi do 700 (Sudety) - 780 m.n.p.m. (Karpaty) " zródło : http://www.otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/ptaki-zimy-w-poprzednich-edycjach/mazurek-ptak-zimy-2012/ Zachęcam do lektury artykułu z linka powyżej.

   ps. Ten opis pod tytułem spisałeś z neta?? wi..? :-))

   Usuń
  3. Masz rację, że można napisać tylko mazurek. W ten sposób sprawimy, że nikt z zagranicy nie wyszuka naszego posta. Do tego potrzebna nazwa łacińska. Analogicznie ma się sprawa z nazwami regionalnymi, tradycyjnymi, itd. Większość ludzi takich używa i takie właśnie wklepują w wyszukiwarkę. Trzeba zdecydować, czy ukłonić się w stronę czytelników, czy KF. Ja wybieram pierwszą opcję :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Teraz taki okres, że różne ptaszki lubią się wywyższać :)

   Usuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.