Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 14 sierpnia 2013

Ze zgrzebłem w nosie


Niedźwiedziówka kaja, niedźwiedziówka nożówka, niedźwiedziówka gosposia (Arctia caja) – motyl nocny z rodziny niedźwiedziówkowatych (Arctiidae).

Rozpiętość skrzydeł 5-7 cm. Samice są większe od samców. Skrzydła przednie z białym tłem i dużymi brązowymi plamami. Skrzydła II pary pomarańczowe z czarnymi plamami z granatowym połyskiem. Tułów i odwłok krępe. Odwłok pomarańczowy z czarnymi plamami na stronie grzbietowej. Gąsienica jest czarna z z ciemnoczerwonymi elementami, silnie owłosiona.

Gąsienice żerują na wielu gatunkach roślin zielnych i krzewach, są polifagiczne.Gąsienice żywią się liśćmi grabu i tzw. żywopłotu.

Gatunek o zasięgu palearktycznym - Azja (Japonia), Europa. Zasiedla lasy liściaste i mieszane, zarośla, parki, sady i ogrody. Gatunek pospolity w Polsce. (za Wiki)

11 komentarzy:

 1. W moich ulubionych kolorach jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Świat owadów potrafi zaskakiwać.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. naprawdę piękny jest, gdy rozłoży niewidoczne teraz kolorowe skrzydełka. Niestety nie chciał pozować :(

   Usuń
  2. Wiem, bo jak byłem mały to znalazłem gąsienicę, hodowałem i okazało się że wylęgła się z niej właśnie ta ćma. Piękna była, ale niestety nie mam zdjęcia:(

   Usuń
  3. Szkoda. Taka oswojona musiała ładnie pozować :)

   Usuń
 4. Przepiękny "wstydzioch" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie okazy macie w swoich okolicach? Fajnie :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.