Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 13 grudnia 2013

Obcy i róża

Któż nie widział przynajmniej jednej części filmu Obcy? Przyroda jednak zna nie takie numery, jak trywialne umieszczanie jaj w brzuchu innego gatunku. Choćby zamiana w zombie (wiele kombinacji pasożyt - nosiciel). W trakcie wycieczki do Rezerwatu Karsiborska Kępa opisanej w poprzednich postach udało mi się sfotografować różę przekształconą przez szypszyńca.



Szypszyniec różany (Rhodites rosarum syn. Diplolepis rosae) – błonkówka z rodziny galasówkowatych.Niewielki, 3-4 mm długości, czarno ubarwiony owad z czerwonymi odnóżami. U samic w tym samym kolorze są ponadto nasada odwłoka oraz dolna część tułowia. Rozpiętość skrzydeł ok. 8 mm. Tułów z boków spłaszczony, odwłok gruszkowaty i ostro zakończony. Czułki długie, nitkowate, 13 członowe. W rozmnażaniu występują pokolenia partenogenetyczne (same samice) i płciowe (samice i samce). Samice składają jaja w pąkach szczytowych dzikiej róży, w ludowej gwarze zwanej szypszyną (stąd nazwa). Rozwijające się larwy wydzielają hormony roślinne powodujące zniekształcenie i przerost tkanek żywiciela. Zamiast kwiatów i liści powstają duże, włochate zielono-żółte i zielono-czerwone narośla z kilkoma larwami wewnątrz. Larwy osiągają 5 mm długości. Zimują wewnątrz szypszynowych galasów i po przepoczwarczeniu, jako obupłciowe pokolenie wygryzają się z nich na wiosnę, gdy zaczynają się rozwijać świeże pąki rośliny żywicielskiej. (za wiki)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.