Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 11 grudnia 2013

Sowa jarzębata w Polsce!

W ostatnich dniach na Mazowszu pojawiła się Sowa jarzębata (Surnia ulula) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych (Strigidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Surnia. Jest to naprawdę sensacja ornitologiczna i nawet niektóre dzienniki telewizyjne dzisiaj o tym wspomniały. Inna sprawa, że symptomatyczne jest, iż negatywne wieści, które nikomu do niczego nie są przydatne, a tylko szkodzą zdrowiu psychicznemu społeczeństwa, są powtarzane we wszystkich serwisach, a ciekawe, które mogłyby ludzi zainteresować pięknem i bogactwem przyrody, jakoś słabo przebijają się w mediach.

Niestety nie miałem szczęścia spotkać tego pięknego ptaka, ale od dziś tym bardziej będę go wypatrywał. Może zawędruje i w moje okolice. A może ktoś z Was będzie miał szczęście i ją zobaczy, a może nawet sfotografuje, gdy się będzie szwędać po kraju?

Poniższe fotki nie przedstawiają „naszego” ptaka, gdyż nie trafiłem na jego zdjęcia z licencją umożliwiającą legalne kopiowanie. 


autor: MacDonald, Rob, USFWS, public domain, United States federal governmentautor: BS Thurner Hof, ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.autor: Mdf, ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.autor: BS Thurner Hof, ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

9 komentarzy:

 1. Sowa. I wszystko jasne :) Piękna.

  OdpowiedzUsuń
 2. A o tym Pan słyszał?
  http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=138332&data=&status=biezace&_CheckSum=-358154454
  Może kiedyś i ten gatunek do nas zawita :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówili w radio :) A może się zdarzyć, że zawita. Zmiany klimatyczne na pewno powodują migracje gatunkow.

   Usuń
  2. To chyba słuchamy tego samego radia, Panie Radku :) Swoją drogą, ciekawa nazwa tej muchówki. Przyznam, że potraktowałam ją jako żart i zajrzałam do Internetu, by sprawdzić - stąd ten link powyżej. Wygląda na to, że nie doceniłam pomysłowości naszych "odkrywców". Pozdrawiam serdecznie i weekendowo :)

   Usuń
  3. Z odkrywców nie ma się co naśmiewać. Przecież nowa muchówka to takie samo odkrycie jak odkrywanie nowych gatunków w dawnych czasach. I wtedy też nazwy różne bywały nadawane

   Inna sprawa, że większości z nas wydaje się, iż wszystko już wiemy. Tymczasem w tym roku odkryto nawet nowy gatunek ssaka drapieżnego (Olinguito - Bassaricyon neblina).

   Usuń
  4. Niestety, są też i tacy ludzie... O, proszę, nie wiedziałam o tym nowym odkryciu, to mnie Pan zaskoczył :) Miłego dnia

   Usuń
 3. Piękny ptaszek:) Na żywo jeszcze nie widzałem:)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.