Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 2 listopada 2013

Anomalie i zagadki przyrodnicze

Dziś kolejny odcinek dowodów na ocieplenie klimatu: Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.) po raz drugi rozpoczęła wegetację :(Przy okazji - może ktoś pomoże i podpowie, co to za owoce. Napotkane dzisiaj w lesie, wielkości dużej porzeczki, wyraźnie prześwitujące, jak kapsułki z kolorowym płynem. Może warto to zasadzić w ogródku dla ptaków, a może jest trujące? Kto pomoże?No i jeszcze "rak brzozy" w dwóch przypadkach niezwykle rozrośniętych.


9 komentarzy:

 1. I pomyśleć, że zaczął się listopad... Nie mam pojęcia, co to za owoce. Wyglądają ładnie, ale to może być zgubne, za to wiem, czyja to ręka :)) Życzę udanego weekendu.

  OdpowiedzUsuń

 2. Fajnie, że znajdujesz czas na spacery :)) Te owocki to chyba kalina ale pewny nie jestem :)) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie. Z opisami kaliny z netu się zgadza. Ptakom więc nie zaszkodzi. Tylko nie wiem które, i czy w ogóle jakieś, w tym gustują :)

   Usuń
  2. Znaczenie dla zwierząt
   Wśród gałęzi kaliny często wiją swoje gniazda słowiki[39]. Owoce spożywają najczęściej drozdy, rudziki (te gatunki mają udział w rozsiewaniu nasion)[40], poza tym 20 innych gatunków (m.in. piegża, pokrzewka cierniówka, sroka zwyczajna, muchołówka szara)[41]. Żywią się nimi także wspinające się po pędach gryzonie[40]. Kalina koralowa dostarcza pokarmu 17 gatunkom owadów, m.in. larwom chronionego motyla przeplatki maturna[42]. Jej kwiaty odwiedzają m.in pszczolinki, muchówki, grzebacze, złotolitki, bzygowate, kózkowate. Korą, pędami, liśćmi i owocami żywi się 11 gatunków ssaków (m.in. nornik bury, bóbr, kuna leśna). (za Wiki)
   Polecam się na przyszłość :))

   Usuń
  3. No to muszę wygospodarować gdzieś miejsce i na wiosnę posadzić :)

   Usuń

 3. Miękkojady zajadają jagody Radku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się uda wyhodować sadzonkę z zebranych nasionek, to posadzę i będę polował na żarłoki :)

   Usuń
 4. Ten "rak" brzozy wygląda okropnie, zwłaszcza w drugim przypadku.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.