Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 15 września 2013

Maska warstwy w Photoshop Elements 8.0

Jednym z moich ulubionych narzędzi w PS była od dawna maska warstwy (Layer Mask). Służyła mi ona do stosowania różnych efektów na wybranym fragmencie zdjęcia. Niestety w PS Elements, na który się przesiadłem, nie ma tego narzędzia, przynajmniej nie wprost z menu, tak jak to było w PS. Przynajmniej w wersji Elements 8.0, którego teraz używam. Na szczęście okazało się, że można to osiągnąć, choć trochę naokoło. Oto jak to zrobić:

Bierzemy zdjęcie podstawowe, które chcemy przekształcić


Dodajemy nową warstwę, na której stosujemy pożądane efekty. Tutaj dla przykładu wybrałem zdjęcie czarno-białe, ale może być przemieszczenie lub cokolwiek innego


Korzystamy z funkcji utwórz nową warstwę wypełnienia lub dopasowania (np. poziomy i nie zmieniamy ustawień wyjściowych)Warstwę z efektami przesuwamy powyżej warstwy dopasowaniaWciskamy Ctr G i mamy maskę warsty


Uaktywniamy warstwę poniżej warstwy z efektami


Uaktywniamy pędzel (z barwą białą i czarną) i malujemy czarnym pędzlem by ujawnić warstwę bez efektów, a do przywracania efektu malujemy po tej samej warstwie pędzlem białym. Oczywiście możliwe są wszelkie kombinacje przezroczystości pędzla, itp.


Gdy osiągniemy żądany efekt uaktywniamy najwyższą warstwę (z efektem).Scalamy w dół (spłaszczamy) i koniec pracy nad tym etapemPozdrawiam i życzę wielu udanych zdjęć

4 komentarze:

 1. Trochę się napracowałeś przy tym poście Radku :)) W wolnej chwili poszukam tego programu i na pewno skorzystam z porad.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E - dłuższa chwilka :) A Elements 8.0 można kupić z drugiej ręki za grosze. Tylko trzeba uważać, by poprzedni właściciel go wyrejestrował w Adobe. Na szczęście procedura jest prosta.

   Usuń

Zostaw ślad swego pobytu w postaci komentarza. Wszystkie czytam, a weryfikacja ma tylko służyć blokowaniu spamu. Jeśli nie masz konta w google ani na blogerze, a masz swoją stronę lub bloga, zamieść link do niej. Chętnie odwiedzę. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ PO ZATWIERDZENIU.